Eesti Trüki- ja Paberimuuseum esitleb Soomes paberikunsti näitusel ajaloolise mehhaanilise raamaturatta rekonstruktsiooni. Tartu kunstnikud Anne Rudanovski ja Evelyn Reemann tutvustavad näitusel “Aja kadumine” raamatut kui lugu, mille osaks on renessanssiaegne e-lugeri eelkäijaks kutsustud Ramelli raamaturatas. Näitus avatakse Mänttä linnas, mis on tuntud oma aktiivse kunstielu ja ajaloolise paberivabriku poolest. Näitus on sündinud koostöös Soome kunstnikega ning jääb avatuks augusti lõpuni.
AJA KADUMINE on näitus, mis tegeleb üleloomuliku raamatuga. Vaatluse all on raamat kui lugu, mille lugemine viib meid ajarännakule. Mida teevad meiega sõnad, kui me nad vabatahtlikult enese ellu lubame? Läbi ärkava kujutlusvõime muutub maailm mitmekihiliseks reaalsuseks, igapäevaellu ilmuvad paralleelmaailmad, ootamatud sündmused, tundmatud või tuttavad tegelased. Raamatud panevad aja kaduma ja lugude rääkimine on meile inimestena oluline, sest me elame lugudes.
Näituse juhatab sisse renessanssiaegse inseneri Agostino Ramelli ringleva raamatumasina rekonstruktsioon. Kärgpapist kahemeetrine planetaarsel hammasülekandel põhinev liikuv riiul esitleb keskaegset e-lugerit. Ringlevad riiulid säilitavad oma asendi, tuues mugavalt istuvale lugejale kõik kenasti kätte. Amps siit, teine sealt! Kõik ühe kliki ehk siis ühe liigutuse kaugusel. Riiulitel avanevad raamatulehtedena kollaažid, mis viivad vaataja kirjanduslikule fantaasiarännakule.
Näituse toimumise paik Mänttä linn ei ole juhuslik koht. Lisaks kunstilinna staatusele on selles linnas paberit tehtud rohkem kui sada aastat. Näituse teoste materjaliks on paber ja vanad raamatud. Näitus AJA KADUMINE on osa Eesti Trüki- ja Paberimuuseumi näitustesarjast “Hinnatud ja hüljatud raamatud”
Näitus HINNATUD JA HÜLJATUD RAAMATUD II. AJA KADUMINE
4. – 31. august 2018
Vikmani galerii, Mänttä linnavalitsuse maja, Soome
Näituse kuraator: Anne Rudanovski
Näitusel osalevad kunstnikud: Anne Rudanovski, Evelyn Reemannja Raine A. Sahrman (Soome).
Täname Rünno Lõhmust, Kultuurkapitali ja Mänttä linna.
Lühidalt näitusesarjast.
“Hinnatud ja hüljatud raamatud” on raamatu kui formaadi tähendusi uurivate ja küsimusi püstitavate näituste seeria. 2017 toimus Kondase keskuses avanäitus “Hinnatud ja hüljatud raamatud I. Varamu”, fookuses olid teatmeteosed.
Järgnevad:
Hinnatud ja hüljatud raamatud III. Unustamise vajadus
Hinnatud ja hüljatud raamatud IV. Lugemine
Hinnatud ja hüljatud raamatud V. Pühadus
LISAINFO JA KONTAKT
Anne Rudanovski
+372 55572500