Trüki- ja Paberimuuseumi Rõdugaleriis 11.01–12.02.2017.

Galerii avatud K-P kell 12:00-18:00.

11.01.2017 kell 18:00 on kõik teretulnud Trüki- ja Paberimuuseumi Rõdugaleriisse Ove Maidla näituse “Foto tahtis jooneks” avamisele! Näitusel on väljas Maidla viimase nelja aasta jooksul valminud fotogravüürid – fotograafiat ja graafikat ühendavad kunstiteosed.

Foto on tahtnud saada jooneks juba fotograafia alguspäevist alates – otsitud on erinevaid viise ja vahendeid kujutise paberile kandmiseks, moodust fotokujutise söövitamiseks ja selliselt trükiplaadi loomiseks. Fotograafia arengut võibki jutustada kui söövitustehnikate ja fotokujutise kombineerimise lugu.

Juba 1813. aastal söövitas fotograafia üks rajajaid Nicéphore Niépce sensibiliseeritud bituumeniga kaetud tinaplaati, originaalkujutiseks oli kontuurjoonistus paberil. 1850ndatel kohandas teine fotoajaloo suurkuju William Henry Fox Talbot gravüürmeetodi fotode trükkimiseks. Gravüüri läbimurre toimus XIX sajandi lõpul, kui fotos otsiti alternatiivi masstiraažile.

Fotopolümeerprotsess on sügavtrükimeetodis uus võimalus, mille kasutamine hoogustus 1990ndatel aastatel. Polümeerfotogravüür paigutub fotograafia ja graafika vahepeale, seda saab kasutada erinevate kunstiliste efektide saavutamiseks. Tulemus on sarnane akvatinta, ofordi, metsotinto ja teiste sügavtrüki kujutistega. See tehnika avab nii graafikule kui fotograafile tee uute võimaluste maailma.

Kunstnikust:
Ove Maidla on sündinud Tartus 1959. aasta külmal talveõhtul kell kolmveerand üheksa. Maidla on lüürilise hingelaadiga Tartu fotokunstnik. Talle meeldib tegutseda fotograafia ja graafika piirimail, eriti pakuvad huvi vanad vääristehnikad, mis annavad tulemuseks maalilise pildi. Peamiselt on ta jäänud broomõlitehnika ja fotogravüüri juurde. Uusimaks kireks on hetkel linoollõige. Maidla on osalenud paarikümnel personaalnäitustel, võitnud mitmeid auhindu nii fotokunstniku kui pressifotograafina. Broomõlitehnikas töödest on ta avaldanud raamatu „Broomõlitrükid“.