Rõdugaleriis 29.11. – 09.12.2016

Avamine 29.11 18:00

Näitusel “Veel vajalik” on välja pandud kogum Eesti päritolu Kanada kunstniku Eva Ennisti trükiseid ja kollaaže. Eva viibis Tartus novembrikuu jooksul külaliskunstnikuna ning töötas erinevate tehnikate ja vahenditega nii Trükimuuseumi graafikastuudios kui Aparaaditehases Eksperimentaaltootmise osakonna kunstnike seas. Eva ise kirjeldab oma näitust järgnevalt:

See seeria trükiseid ja kollaaže põhineb päästetud ja parandatud töökinnastel, mis kuulusid mu töökale, kokkuhoidlikule ning jäärapäisele eakale emale. Need on kindad, mida on armastusega paigatud ning uuesti kokku pandud kordi ja kordi nende kinnaste väikestest tükkidest, mida polnud enam võimalik parandada. Ma leian, et selline südametunnistusel tuginev pühendumus hoida alles mistahes materjal, mis võib kunagi tulevikus vajalikuks osutuda, on ühtaegu nii inspireeriv kui segadusseajav. Keskendudes trükitud tekstiilikujutistele ning töökinnastest digitaalselt trükitud suurendustele, proovin anda edasi arusaama asjade ning ka inimeste vajalikkusest ka peale esimese nooruse möödumist.

Eva ametlik haridustee algas tekstiilidisainist ning aja jooksul on ta end pidevalt täiendanud muuhulgas osaledes erinevates rahvusvahelistes residentuuriprogrammides, tutvudes muuhulgas seotud valdkondadega, näiteks paberivalmistamisega. Mõnda aega töötas Eva ka abiprofessorina Toronto OCAD disainiülikoolis, kus tema juhatada oli ka kiudmaterjalide programm. Tartu projekt on Eva esimene põhjalikum kokkupuude Eestiga ning ka esimene tõsisem ettevõtmine trükikunsti valdkonnas.